Özgeçmiş

1972 Samandağ doğumlu. İlk ve ortaöğrenimini Samandağ’da tamamladı. 1994 yılında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 1995 yılında S.B.Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Beyin ve Sinir Cerrahisi ihtisasına başladı. 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Nörolojik Bilimler Enstitüsü'nde mikrocerrahi eğitimi aldı. 2000 yılında ihtisasını tamamlayarak Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı oldu.


Türk Nöroşirurji Derneği'nin Türkiye’de Beyin ve Sinir Cerrahisi alanında bilginin standardizasyonu amacıyla düzenlediği dört yıllık Birinci Dönem Eğitim Kursu'nu tamamladı.

İhtisastan sonraki süreçte 2008 yılına kadar Atakya Devlet Hastanesi'nde Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı olarak görev yaptı. 2008-2019 yılları arasında kurucuları arasında olduğu Özel Defne Hastanesi’nde kesintisiz ve tam zamanlı olarak mesleğini icra etti. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanlığı’nın yanı sıra bu hastanede, Yönetim Kurulu Başkanlığı ve uzunca bir dönem de Yönetim Kururlu Üyeliği hizmetlerinde bulundu.

Türkiye’de görev yaptığı süre içerisinde beyin, omurga ve sinirlere yönelik binlerce başarılı ameliyatı gerçekleştiren Özcan Aslan, 2019 yılında Almanya’ya yerleşti. Aynı yıl içerisinde Almanya Tıp Diploması Denkliği’ni (Approbation), 2020 yılında da Almanya Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanlığı Denkliği’ni almaya layık görüldü. 2019 yılından beri Almanya’da Segeberger Kliniken‘de Nöroloji-Nöroşirurji Yoğun Bakım Servisi’nde görevini sürdürmektedir. Bu hastanedeki görevi sırasında en ağır Beyin ve Sinir Cerrahisi vakalarının yoğun bakım tedavilerini üstlenmiş ve bu alandaki bilgi ve deneğimini evrensel standartlara taşımıştır.

Uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış bilimsel makalelelerinin yanı sıra, bilimsel kongrelerde sunulmuş çok sayıda poster ve bildirileri mevcuttur.

Türkçe ve Arapça anadilleridir. Bunun yanı sıra çok iyi düzeyde Almanca ve İngilizce bilmektedir.

Doktorluk mesleğinin yanı sıra trekking, kampçılık, overland, ve doğa fotoğrafçılığı ile de yakından ilgilidir. Çok sıkı bir hayvan hakları savunucusu ve doğa tutkunudur.

Doktorluk mesleğinin yanı sıra trekking, kampçılık, overland, ve doğa fotoğrafçılığı ile de yakından ilgilidir. Çok sıkı bir hayvan hakları savunucusu ve doğa tutkunudur.

LebenslaufUluslararası Hakemli Tıbbi Dergilerde Yayınlanmış Bilimsel Makaleleri

  • Time-level relationship for nitric oxide and the protective effects of aminoguanidine in experimental spinal cord injury. Soy O, Aslan O, Uzun H, Barut S, Iğdem AA, Belce A, Colak A.Acta Neurochir (Wien). 2004 Dec;146(12):1329-35; discussion 1335-6. Epub 2004 Aug 16.
  • Neuroprotective effects of GYKI 52466 on experimental spinal cord injury in rats.Colak A, Soy O, Uzun H, Aslan O, Barut S, Belce A, Akyildiz A, Taşyürekli M. J Neurosurg. 2003 Apr;98(3 Suppl):275-81.
  • Congenital dermoid cyst of the anterior fontanelle in Turkish children--four case reports.Aslan O, Ozveren F, Kotil K, Ozdemir B, Kuşçuoğlu U, Bilge T.Neurol Med Chir (Tokyo). 2004 Mar;44(3):150-2.

Üye olduğu kuruluşlar

  • Ärztekammer Schleswig-Holstein
  • Hatay Tabip Odası
  • Türk Nöroşirurji Derneği